Leimupenkin kärhötilanne o muuttunu. Siinä kasvoo ennen viinikärhöt 'Krakowiak' ja 'Justa'. 'Krakowiak' voi aluuksi hyvin ja kukkii koriasti, mutta sitte se rupes taantumahan, ei lannootus eikä kastelu auttanu. Vuasi sitte kaivoon sen ylähä ja laitoon pöttihin toipumahan. No, ei se hääviltä näytä viäläkää.
![]() |
| Tarhaviinikärhö 'Oberek' |
![]() |
| Jalokärhö 'So Many Purple Flowers' |
![]() |
| 29.7.2026 |
Siinä kaverukset uurenkarhias kehikos. 'Krakowiaksella' oli ympyränmuatoone, 3mm verkosta tehty, minkä tuuli useen painoo vinohon.
![]() |
| Tarhaviinikärhö 'Justa' |
Lähes koko leimupenkki kuvas. Pallohortessa 'Annabelle' kukkii suurilla pallokukillansa. Vasemmas lairas kukkii mirrinminttu 'Junior Walker'. Lempparini. Oikias lairas sinine törmäkatkero. Pinkki leimu on nimetön ja takana kukkii isoo virginiantädyke 'Fascination'. Pörriääsmangneetti. Pötis o siämenkylyvöjä omista sammari 'Alumia Vanilla Cream' siämenistä. Joku risteytyshirviö o eksyny sekahan. Penkis o viälä reikiä, joten levitän sekä mirrinminttua että leimua.
Aurinkoosta loppuviikkua!
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Minullakin hävisi yksi Madam Julia Correvon, pitäisi ehkä kaivaa kyseistä paikkaa ja nostaa se ylös. Mirrinminttu on todellakin pörriäismagneetti vailla vertaa. Pitääkin muistaa jakaa omaani uudelle alueelle. Samoin kuhina käy Virginiantädykkeessä :).
VastaaPoistaToivon hyvää kasvuvauhtia näille uusille kärhöillesi ja vanhoille myös!
Se voi viälä nousta. Julia pitää mulla välivuaren aina välillä. Kiitos!
PoistaKauniin näköistä siellä! Ja ihania värejä. Tuo Oberek on aivan ihana, tykkään haileista sävyistä ilmeisesti.
VastaaPoistaOberekin kukka on ny hitusen färikyllääsempi ku pötis kukkiessaan. Vai voimistuuko färi ku kukkia o enemmä.
PoistaOnpa ihanaa kukintaa siellä ja kiva nähdä tuo 'Justa' kukassa noin vahvasti - omallani on vasta ensikukinta. 'Oberek' on todella ihana! Komea 'Annabellen' kasvusto!
VastaaPoistaJustastahan ei mitää monsterikärhyä tuukkaa. O pikkuusen piänempää sorttia. Niin oon ymmärtäny, mutta ihan kivasti kukkii ja kasvaa vuasi vuarelta.
PoistaSinulla on kyllä paljon noita kärhöjä. Ja sellaisia, joista en ole ennen kuullutkaan. Justa on kivan värinen, itsellänikin on pieni sellainen. Ihailen aina näitä sinun runsaita kukkapenkkejäsi. Ja joka kerta, kun luen että joku kasvaa "pötissä", minua naurattaa. Se on kyllä niin hauska sana😄
VastaaPoistaOn niitä ja hankintalistalla viälä muutama :D Son mukavaa, jos löytyy plokista ilonaiheeta :D
PoistaOn kaunista. Välillä joutuu uusia tai paikata istutuksia, mutta sitten voiki ostaa jotain ihan uutta ja kivaa. Nätisti kukkivat. Mun virginiantädyke on niin laimea, lähes väritön. Hennosti viittaa vaalianpunaseen, sulla on enempi särmää.
VastaaPoistaNäin o. Virginiantärykettä o montaa sorttia. Mullaki sitä hengettömän vaalianpunaastaki.
PoistaIhanaa loppukesän kukintaa! Niin kärhöillä kuin muillakin herkuilla:)
VastaaPoistaKummasti syksylläki kukkii, vaikka keskikesällä luuloki, että kukinta loppuu ennen aikojaan.
PoistaIhania kärhöjä . Loppukesään tarvitaan myös kukintaa joten kärhöt ja leimut on siihen loistava valinta .Meillä siirrettiin keväällä muutamia kärhöjä pois penkistä mikä on poisto listalla. Meillä menee imeytys kenttä uusiksi keväällä. Minäkin laitoin pari kärhöä eka kertaa suoraan maahan tänä vuonna eikä kellarin kautta .
VastaaPoistaKärhöt o erinomaasia färipilakkuja leimujen ohella. Toivottavasti meirän molempien suaraistutukset onnistuuvat.
Poista'Oberek' ja 'So Many Purple Flowers' sopivat erinomaisesti yhteen. Minä istutin myös äskettäin kaksi kärhöä maahan. Toinen oli alkukesän ruukussa kasvamassa kokoa mutta toisen hankin alelaarista. Toivotaan, että ehtivät juurtua riittävästi ennen talvea
VastaaPoista'Justa' kukkii komeasti sinulla. Lannoituskin taitaa olla kohdillaan, kun on komeat tummanvihreät lehdet.
Mullon kans siunaantunu tänä kesänä muitaki uusia kärhöjä, mutta laitan ne maahan vasta ens keväänä. Talavetustilaaku o, vaikka isäntä uhkaaki ne heittää huitsin nevadaan joka syksy. Silläku koirien hirvenliha/luupakastin samoos tiloos ja se reppana joutuu vahtaamahan niitä mun riskuja joka päivä :D
PoistaNii ja lannootus, keväällä 3dl kanankakkarakeeta.
Poista'So Many Purple Flowers' näyttä pitävän lupauksensa, on niitä niin monta. Menestystä uusille kärhöillesi! Tuosta viimeisestä kommentista havahduin ajatukseen, että pitäisi kai joskus omiakin kärhöjä lannoittaa. Jos vaikka kukkisivat. Mukavaa alkavaa syksyä!
VastaaPoistaKiitos! Joo, lannootus kyllä kannattaa. Kiitos, samoon!
Poista