.....kärsii koko kroppa. Niihän son, ku ei loppuhun asti miäti.
![]() |
Kultapllo, 'Jubileinoi 70' ja syyshortessa 'Prim White' 18.8.2023. |
![]() |
19.8.2024. |
Se kasvoo korkeutta ja tuuheuttaki ihan mukavasti.
![]() |
21.9.2024. |
Vintin rapuulta kuvattuna. Eres on pinkki tiukukärhö 'Inspiration'.
![]() |
22.9.2024. |
Ensimmääsen kuura-aamun jäläkihin.
![]() |
28.5.2025. |
Toine tyhymä virhe. Metrin pääs erellisestä ongelmasta on yhyren leheren teheny valakoone koiranhammasmätäs tai ollu parivuatta sitte mätäs. Ny yks vaivaane lehti. Mullon tapana laittaa penkkiihin ns.hyppykiviä, joiren päälle on hyvä astua tallaamata kasvia. Täskohtaa ei ollu ja astoon aina viäres kasvanehen kastikan juurelle. Nii, kastikka leves vuasi vuarelta ja ny hampahat kasvoo sen viäres. Astuun siis ny kastikan viärehen, hammasmättähän päälle. Siinon ny syvä kuappa ja yks lehti. Orotin hampahien nousevan kauempaa. Se niistä hampahista. En tiärä johtuu häviäminen siitä, muttei tallomine ainakaa niitä auttanu.
Täälon satanu eileen illasta tähän hetkehen 11mm. Sain lähes kaikki istutettavat, jaettavat ja siirrettävät perennat maahan ja peraattua ja kantattua alueet ennen sitä. Ny voi pitää piänen välipään, ennen seuraavaa kiarrosta. Kuinkas teirän kevättyät etenöö?
Loppuhun yks yllätys. Ostin 2019 syksyllä kesälumipisaran/lumikellon sipulia. Lehtiä on kyllä leimupenkis joka kevät näkyny, mutta ny näin ensimmääsen ja ainuan kukan. Eihän siinä ny nii kauvaa menny.Hyvää viikonlopun jatkua!
Hyvä, että sait lumipisarasta tai sanon kevätkellosta kukan - minulla meni vuosia, kunnes löysin paikan missä ne viihtyy ja tekevät jopa pitkän kukkavanan. Vai on kultapallo levinnyt, minulla ei sitä vaaraa ole ollut. Sinulla se on hyvässä maassa, varmaan kärhölle jotain suojaa laittaisin. Kultapallo on minunkin lapsuuden kukka, minulla on se matalampi versio (Goldquelle). Toivottavasti koiranhampaasi toipuu!
VastaaPoistaMukavaa ja toivottavasti lämmintä alkavaa kesäkuuta, täällä meillä oli sangen koleaa, ei kuitenkaan satanut.
Enoo muihin paikkoohin eres kokeellu. Totesin vaan, että tuu tai mee, mutten mitää muuta tee. Orottaa piti kauan tuata viissenttistä kukkaa. Ohi olis varmasti menny tuaki, mutta istutin viärehen uuren kasvin ja siinä kaivaes sen hoksasin. Ainaki kärhöt on pakko suajata. Koiranhammas taitaa olla entinen.
PoistaEileen iltapäivällä oli aika lämmintä, mutta muuten on saanu pukia ihan reilusti. Ny sataa.
Kiva, että kerrot kommelluksistasi. Kyllä niitä sattuu täälläkin, usein silkan tyhmyyden vuoksi.
VastaaPoistaNyt hiukan mietityttää tuo kultapallo-juttu. Minulla sitä kasvoi metsäruusun vieressä, jonka olen nyt hävittänyt (toivottavasti lopullisesti). Kaivoin kultapallon juurakoita istuttaakseni sen toiseen paikkaan. Se kun tuo muistoja lapsuudesta. Laitoin sen runsas viikko sitten aidan viereen viime vuonna perustettuun Vattupenkkiin. En halua sen leviävän. Vanhassa paikassa sillä ei ollut tilaa levitä. Kaivanko sen nyt ylös ja keksin uuden paikan? Siinäpä pähkäilemistä.
Luin joskus jutun, jossa kehotettiin latvomaan kultapallo alkukesästä matalammaksi, jolloin se ei kasva niin korkeaksi ja kukkii kuitenkin. Enpä ole muistanut kokeilla.
Astinkivet ovat järkevä ratkaisu laajoissa istutusalueissa. Toivottavasti koiranhammas ei suuttunut sinulle kovin pahasti ja nousee vielä ylös. Jollei tänä kesänä niin ensi keväänä.
Hyvää viikonloppua ja alkavaa kesää sinulle!
Aina sattuu ja tapahtuu ku jotaki teköö. Kaikki ei mee niiku Strömsöös.
PoistaKultapallo tuntuu leviävän, ainaki jos tilaa on. Parahin paikka kait sillekki olis joku seinänviäri, mistä sais leikkurilla sen kiärtää, mutta mullei ainakaa oo sellaasta paikkaa sille tariota. Sullon kans kultapallopähkinä purtavana.
Astinkiviä on tasaasesti joka penkis, muttei just tuas kohtaa. Voi olla, että koiranhammas on entinen, saa nähärä.
Voi ei. Sitä on kyllä itse puutarhansa pahin vihollinen. Juuri kirjoitin siitä, kuinka kitkin keltakielokin viime kesänä. Voi itku.
VastaaPoistaToisaalta tekevälle sattuu.
Kultapallosta en osaa sanoa, ei se täällä villisti leviä, mutta voi olla, että täällä sille vain on liian hankala savimaa.
Useemmiten. Ai, ai. Sulla onki nii palio erilaasia kasvia, etton suaranaanen ihime, ettei useemmin erehryksiä tapahru.
PoistaMulla kultapallo pääsiki nauttimahan kärhöölle tarkootetusta muhevasta ja hyvin lannootetusta maasta. Siitoli hyvä ponnistaa ympäristöhön.
Kommelluksia sattuu enemmän tai vähemmän varmasti jokaiselle. Kultapallo on kova levittäytymään ja itse rajoitan välillä sen kasvua melko kovakätisesti. Tuo ilmastointiputki kuulostaa ihan käyvältä konstilta.
VastaaPoistaVarmasti sattuu. Leviämisinto pääsi mut kyllä yllättämähän, vaikka siitä tiäsinki. Tai pikemminki suunta :D
PoistaKultapallo leviää meillä aika reippaasti, jos ei sen pyrkimyksiä millään rajoita. Itse lapioin sitä aina pienemmäksi, kun se kasvaa kohdassa, jossa näin voi tehdä. Onkohan tuo parikymmentä senttinen ilmastointiputki tarpeeksi korkea pitämään kultapalloa aisoissa? Itse laittaisin ehkä mieluummin juurimattoa pystyyn reunoiksi (jopa kaksinkerroin) ja tarpeeksi syvälle. Siis sellaiseksi pohjattomaksi pesäksi. Meillä viiruhelpi on pysynyt monta vuotta semmoisen virityksen sisällä keskellä kukkapenkkiä.
VastaaPoistaOlen kokeillut myös tuota Betweenin mainitsemaa leikkausta eli ennen juhannusta olen katkaissut kasvuston noin polven-reiden korkeudelta poikki. Kultapallo ei näin toimien kasva niin korkeaksi, mutta kukinta viivästyi ainakin meillä aika tavalla.
Tuo tallomisjuttu on ihan tuttua täälläkin päässä. Joka kesä tulee jyrättyä ainakin yksi kasvi ihan omatoimisesti😅
Täytyy funtsata kumpaa tyyliä käytän. Lapiolla piänennys olis helappo, mutta kärhöjen pualelta menis aina juuristua, eikä solisi varmastikkaa niille hyväksi. Mulla viiruhelpi on hyvin pysyny pohojattomas sangoos jo vuasikausia. Tuata kultapallon leikkausta vois joskus kokeella, varsinki jos istutan siitä jakopalan navetanseinustalle, nii vois vertaalla.
PoistaMullon ainaki sellaanen vika, etten meinaa mitää syksyysiä hätääsiä siirtoja tai istuttamisia seuraavana keväänä muistaa. Ja penkiis hääräämine ja kyykkimine tuhoaa useen ainaki osan jostaki kasvista.
Minulla kasvoi joskus aikaa sitten kultapalloa, mutta hermostuin silloin sen maailmanvalloituspyrkimyksiin ja poistin koko kasvuston. Minulla oli ongelmana myös se, etten saanut sitä tuettua, joten koko komeus rönähti aina makuulleen. Tuo kärhötuki on hyvä myös ulkopuolella kasvavien perennojen sitomiseen, mutta ei ole kiva, jos kärhöt suuttuvat aggressiivisesta tunkeilijasta ja häviävät.
VastaaPoistaToivottavasti koiranhammas toipuu, minulle sattuu noita tallomisesta myös kun aina ei muista mitä on laittanut kasvamaan.
Ihania kuvia! Eteenpäin on eläväisen mieli, vaikka välillä tulee tehtyä yhtä sun toista epäonnista :).
Kärhöjen pualesta oon tuas kohtaa enite hualissani. Tuentamaharollisuus oli yks istutuskohtahan vaikuttava seikka. Navetan nurkkapenkis olis kans sähköpaalu, siihenki sen vois situa....... ja violettikukkaane kärhökaveri :)
PoistaJoo, kyllä nuata päälle polokemisia välillä tapahtuu. Ei niitä onneksi kauvaa itketä, vaikka ne vihaksi pistääki.
Rapatessa roiskuu. Tai kääntäen: Jos ei mitää tee, ei mitää tapahukaa.
VastaaPoistaKomea kultapallo sinulla on. Kyllä sille pitää antaa uusi mahdollisuus. Kun kaivat sitä ylös näet ehkä kuinka syvältä se on levitellyt uutta kasvua. Hieman sitä korkeampi este.
Näino :) Joo, en sitä hävitä......ainakaa viälä....... voin jopa lisätä :D
PoistaHeikosti on edennyt työt. Jospa nyt kun pojan valmistujaiset on juhlittu. Viikonloput on silti aika kortilla ja nytkin näyttää seuraavat 10 vuorokautta sadetta. Minä ne ole uskaltanut laittaa kultapalloa lainkaan etten saa siitä ongelmaa. Nätti se kyllä on. Toivotaan koiranhampaiden tointuvan kovasta kohtalostaan.
VastaaPoistaTekevälle sattuu. Eihän sitä millään voi muistaa, missä mitäkin kasvia on, jos kengänmentävien kolosten koordinaatit muuttuvat. Toivottavasti edes joku koiranhampaan mukula olisi selvinnyt elossa.
VastaaPoistaOletpas ollut ahkerana ja saanut paljon aikaiseksi. Sade hoiti vielä kastelun siihen päälle. Minulla olisi vielä kurkut ja kurpitsat istuttamatta mutta muuten ei ole enää taimia odottamassa maahan pääsyä. Kitkemistä sen sijaan olisi vaikka miten paljon vielä. Nurkka kerrallaan...
Hyvää kesää!
Toivotaan koiranhampaan vielä toipuvan. Niin kauniita kun heinät on kukkapenkissä, leviäminen on pahasta. Kultapallo on hieno kasvi, ihan se korkeakin. Miulla on matalampoo.
VastaaPoista